Scratch – język programowania dla dzieci i młodzieży

Scratch to idealny język do nauki programowania przez zabawę, w koncepcji STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Umożliwia dzieciom i młodzieży tworzenie interaktywnych historyjek, gier i animacji. Programowanie odbywa się w sposób wizualny – bloki Scratch mają kształt puzzli, zatem programy tworzy się poprzez ich przeciąganie i dopasowywanie.

Dlaczego warto uczyć się programowania w Scratch?

Rozwija logiczne myślenie

Dzieci podczas pisania programów czy gier uczą się patrzeć na dany projekt najpierw całościowo, a potem dzielić go na mniejsze zadania, prostsze do wykonania. Taka umiejętność jest bardzo ważna w dorosłym życiu.

Uczy kreatywności

Scratch umożliwia tworzenie własnych interaktywnych projektów, co pozwala na wyrażanie kreatywności. Nauka programowania to idealny sposób, by zachęcić dzieci do twórczego poszukiwania rozwiązań i do nieszablonowego myślenia.

Uczy cierpliwości

Nie zawsze program działa tak, jak powinien. Często trzeba go wielokrotnie poprawiać metodą prób i błędów oraz testować na każdym etapie. Dzięki temu dzieci uczą się cierpliwości i wyciągania wniosków z wcześniejszych błędnych prób.

Pomaga w nauce szkolnej

Dzięki nauce programowania, dzieci niejako przy okazji poznają zasady matematyki czy fizyki. Przykładowo, przy tworzeniu prostej gry dzieci potrafią intuicyjnie wykorzystać ułamki, kąty czy układ współrzędnych – nawet nie znając tych pojęć z lekcji matematyki w szkole.

Dobry dla początkujących

Scratch został zaprojektowany z myślą o osobach bez wcześniejszego doświadczenia programistycznego. Jego interfejs opiera się na przeciąganiu i upuszczaniu bloków – dzięki czemu programowanie staje się prostsze. Zrozumienie fundamentalnych koncepcji programowania w Scratch ułatwia późniejszą naukę bardziej zaawansowanych języków programowania, takich jak C, Python czy Java.

Uczy współpracy

Scratch ma ogromną społeczność użytkowników na całym świecie. Można dzielić się swoimi projektami, uczyć się od innych oraz pracować razem nad tworzeniem nowych gier i animacji.

Logo Scratch

Jesteś zainteresowany nauką programowania w Scratch?

Zapraszam do obejrzenia moich darmowych filmów!